adnan-ertem

Dr. Adnan ERTEM

1965 yılında Mercan'da doğdu. İlkokulu Mercan’da, ortaokul ve liseyi Erzurum'da okudu. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans eğitimine başladı. 1990 yılında "Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Vakıflarla İlgili Uyarlamalar" adlı tezle yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Yapı Sosyal Değişime Bilim Dalında doktoraya başladı. 1997 yılında ise "Osmanlı'da ve Cumhuriyet Döneminde Sosyal Bütünleşme Açısından Vakıflar" konulu tezle doktora çalışmasını tamamladı. Akademik çalışmalarının tamamını vakıflar konusunda yaptı. Bilhassa vakıf mevzuatında yapılması gereken düzenlemeler ve cemaat vakıfları konularında ihtisası ve çalışmaları bulunmaktadır.

1988 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde Müfettiş Yardımcısı olarak mesleki hayatına başladı. 1991 yılında Müfettişliğe, 2002 yılında ise Başmüfettişliğe atandı. 2002-2007 yılları arasında İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevini yürüttü. 2007 yılının Kasım ayında Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı. 14 Ekim 2010 tarihinden itibaren Vakıflar Genel Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.

Görev aldığı mali kurumlar; 27 Ekim 2010 tarihinden itibaren T. Vakıflar Bankası T.A.O Yönetim Kurulu Üyesi, 2015 yılı itibariyle Vakıf Katılım Bankası AŞ'de Yönetim Kurulu Başkan Vekili, 2002 tarihinden itibaren Kuveyt Türk Katılım Bankası AŞ’de Yönetim Kurulu Üyesi ve 26 Haziran 2019 tarihinden itibaren Vakıf Emeklilik ve Hayat AŞ'de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlerini sürdürmektedir.

Sağlığınız Bizim İçin Önemli!